Du er ikke logget på.

Moballe

Praktikant

(21)

  • "Moballe" startede denne tråd

Indlæg: 151

Oprettet: 15.06.2008, 21:26

Geografisk placering: Aarhus V

Reputation modifier: 10

  • Send privat besked

1

08.08.2017, 11:01

DBU Pokalen 17/18

I dag spilles de første kampe i første runde i DBU Pokalen. Lodtrækningen til denne runde gav følgende opgør:

Vest – 47 hold

Fyn-Jylland - 22 hold

Allesø (S1) - Vejle Boldklub (NBL)
B1913 (DS) - FC Sønderborg (DS)
Bramming B (S1) - Agerbæk SF/Starup IF (JS1)
Egen UI (S2) - Middelfart Fodbold (2DIV)
FC Fredericia (NBL) - Esbjerg fB(ASL)
Krarup/Espe (Alb. S) - Varde IF (DS)
KRFK (Alb. S) - Næsby (2DIV)
Marstal/Rise (Alb. S) - FC Sydvest 05 (2DIV)
Otterup (Alb. S) - Marienlyst (2DIV)
Tarup/Paarup (DS) - Dalum IF (2DIV)
Tåsinge f.B. (S1) - Kolding IF (2DIV)

Jylland - 25 hold

Birkelse IF (JS2) - Vejgaard B(2DIV)
Christiansbjerg IF (S1) - Aabyhøj IF (JS1)
DGL 2000, Aarhus (JS2) - Brabrand IF(2DIV)
Hedensted IF (JS1) - Thisted(2DIV)
Hirtshals (S1) - Kjellerup IF(2DIV)
Holstebro B (DS) - Aarhus Fremad(2DIV)
Jammerbugt FC(2DIV) - Odder IGF(2DIV)
Linde B (S2) - VSK Aarhus(2DIV)
Lystrup IF (DS) - Vendsyssel FF (NBL)
RKG (JS2) - Hatting Torsted Fodbold (JS1)
Silkeborg KFUM (JS2) - Viborg FF(ASL)
VRI (S1) - Skive IK (NBL)
Oversidder Nørresundby FB (JS1)

Øst – 40 hold

KBH/Bornholm 22 hold

BK Avarta (2DIV) - Fremad Amager (NBL)
BSF (SS) - B. 1973, Herlev (SS)
FC Græsrødderne (S3) - Vanløse IF (DS)
Helsinge Fodbold (SS) - HIK (2DIV)
Husum BK(KS) - NB Bornholm(KS)
Hvidovre IF (2DIV) - BK Frem (2DIV)
Kastrup BK (DS) - AB (NBL)
LSF (DS) - GVI (DS)
Sunred Beach (S1) - CSC (Christiania Sports Club) (S1)
Tårnby FF(KS) - Brønshøj Boldklub (2DIV)
Virum-Sorgenfri BK (DS) - B. 93 (2DIV)

Sjælland-Lolland-Falster 18 hold

FC Roskilde (NBL) - Nykøbing FC (NBL)
Herstedøster IC (S1) - Frem Sakskøbing (SS)
Herlufsholm GF (DS) - HB Køge (NBL)
Listrup UIF (LFS) - Holbæk (2DIV)
Ringsted IF (SS) - Fredensborg (2DIV)
Rishøj B (DS) - Greve Fodbold (2DIV)
Slagelse B&I (SS) - KFUM BK, Roskilde (DS)
VB 1968 (S1) - DMI (SS)
Ølstykke FC (S1) - Næstved BK (NBL)

Forkortelser
ASL: Alka Superliga
NBL: Nordic Bet Ligaen
2DIV: 2 Division
DS: Danmarksserien
SS: Sjællandsserien
LFS: Lolland-Falsterseiren
KS: Københavnerserien
Alb.S: Albaniserien
JS1: Jyllandsserie 1
JS2: Jyllandsserie 2
S1: Serie 1
S2: Serie 2
S3: Serie 3


Kampene spilles således [url=https://www.dbu.dk/turneringer_og_resultater/resultatsoegning/programCup.aspx?rowid=60284]Kampprogram[/url]

AGF indtræder i næste runde (som afvikles tirsdag den 29. august til torsdag den 31. august), og lodtrækningen finder sted fredag den 11. august kl. 12.00.

1 registreret bruger har allerede takket.

Brugere der har takket for dette indlæg:

Winther (08.08.2017)

Christian

Professionel

(45)

Indlæg: 1.336

Oprettet: 01.06.2008, 22:27

Geografisk placering: Århus

My Twitter:

Reputation modifier: 12

  • Send privat besked

2

08.08.2017, 11:42

Er Esbjerg rykket op igen allerede? :whistling:
Signatur for »Christian« "For mig virker håndbold mest af alt som en polterabendbegivenhed på linje med paintball. Jeg så kun et minut af finalen og fandt aldrig ud af hvem der skulle giftes. Det er en tarvelig sport der udelukkende består af dødbolde" -Troels Bech

Stig Skov

Professionel

(37)

Indlæg: 493

Oprettet: 22.06.2008, 02:23

Reputation modifier: 11

  • Send privat besked

3

08.08.2017, 12:53

FC Græsrødderne ville det da være sjovt at slå ud.

Moballe

Praktikant

(21)

  • "Moballe" startede denne tråd

Indlæg: 151

Oprettet: 15.06.2008, 21:26

Geografisk placering: Aarhus V

Reputation modifier: 10

  • Send privat besked

4

11.08.2017, 12:35

Lodtrækningen faldt ud på denne måde:


Øst-puljen:

Husum-FC Helsingør
Dalum IF-OB
Ølstykke/Næstved-Brønshøj
Frem Sakskøbing-Greve
Fredensborg-HIK
Vanløse IF-Fremad Amager
Ledøje Smørum-B93
B1913-Hvidovre
HB Køge-Nykøbing FC
Slagelse BI-AB
VB 1968-Næsby BK
Sunred Beach-Otterup
BSF/B73 Herlev-Holbæk

Vest-puljen:

Agerbæk/Starup-Randers FC
Kjellerup-Silkeborg
Varde-AC Horsens
Viborg-AaB
Kolding IF-Hobro
VSK Aarhus-AGF
Birkelse/Vejgaard-FC Sydvest
Vendsyssel-Brabrand
Nørresundby-Skive
Hedensted-Aarhus Fremad
Aabyhøj-Middelfart
Jammerbugt FC-Vejle
RKG-FC Fredericia

Så et lokalopgør mod VSK Aarhus for vores vedkommende.

1 registreret bruger har allerede takket.

Brugere der har takket for dette indlæg:

Diobocca (12.08.2017)

Tilsvarende tråde

Social bookmarks